Antykoncepcja implant – warto zasięgnąć informacji

Obecne środki mają odmienny skład oraz często inną niż doustna drogę dostarczenia hormonów do organizmu. Wiele z nas zastanawia się nad najlepszym a zarazem najbezpieczniejszym zabezpieczeniem przed niechciana ciążą. Biorąc pod uwagę wszystkie dostępne środki na rynku warto zasięgnąć informacji z zakresu antykoncepcji w kwestii implantu.

Jest on bardzo dobrym rozwiązaniem dla kobiet, które mają cukrzyce lub nadciśnienie, ponieważ nie powoduje on niepożądanych działań. Wszczepiony pod skórę  będzie nas chronił przed ciążą aż do 5 lat. Wszystkie hormonalne preparaty antykoncepcyjne wydawane są w Polsce z przepisu lekarza. Sama procedura wszczepienia implantu trwa od 5 do 10 minut. Założenie  polega na nacięciu skóry ramienia i umiejscowieniu implantu pod skórą – służy do tego specjalny aplikator, dzięki któremu samo założenie jest bardzo proste oraz szybkie i nieskomplikowane. Zabieg odbywa się w znieczuleniu miejscowym, zatem założeniu implantu nie towarzyszy ból ani dyskomfort. Należy pamiętać, aby przed założeniem implantu wykonać USG, gdyż trzeba wykluczyć ciążę. Porównując tabletki a implant jeśli chodzi o antykoncepcję, właśnie tabletki uwalniają estrogen który powoduje niepożądane działania. Antykoncepcja implant nie uwalnia tego hormonu, przez co bardziej przemawia do kobiet. Nie trzeba pamiętać o jego przyjmowaniu tak jak ma to miejsce w przypadku tabletek.

Lekarze zalecają, aby założyć implant w ciągu pierwszych pięciu dni cyklu menstruacyjnego, a najlepiej w pierwszym dniu krwawienia. Gdy implant zostaje wszczepiony w innym terminie, należy przez 7 dni po jego założeniu stosować dodatkową metodę antykoncepcji. Implant jest rozwiązaniem także dla kobiet, które karmią piersią, bo uwalniany przez niego progestagen nie ma żadnego wpływu na mleko matki. Trzeba nastawić się na bardziej nieregularne miesiączki a nawet  ich brak. Ile kobiet tak wiele różnych odczuć w tej kwestii. Te, które do tej pory cierpiały na bolesne i obfite menstruacje, odczuwają ulgę. Jednak dla niektórych kobiet brak miesiączki jest wręcz nie do zaakceptowania. Wśród metod antykoncepcji hormonalnej dostępnych na rynku, implant ma najniższe ryzyko wystąpienia działań niepożądanych.

Należy jednak pamiętać, że stosowanie implantu hormonalnego nie chroni przed chorobami przenoszonymi drogą płciową dlatego zawsze podczas ryzykownych bądź przypadkowych kontaktów seksualnych należy stosować dodatkowo prezerwatywę. Musimy także pamiętać, że prezerwatywa nie chroni w 100% przed ryzykiem przeniesienia zakażenia między partnerami. Ponadto w trakcie wizyty poprzedzającej założenie implantu należy poinformować lekarza o wszystkich przyjmowanych lekach w tym sprzedawanych bez recepty,również tych ziołowych i wszystkich chorobach jeżeli takie występują. Jest to bardzo ważne przed wykonaniem wszczepienia implantu. Równie w takich przypadkach jak ciąża, choroby wątroby,  krwawienie z dróg rodnych o niewyjaśnionej przyczynie, zależny od hormonów płciowych nowotwór złośliwy nie jest możliwe założenie implantu antykoncepcyjnego.

Written by