Cena kampanii AdWords – czy można ją jednoznacznie określić?

Coraz szersze grono reklamodawców, decyduje się na płatne promowanie swoich usług i produktów w wyszukiwarce. Najczęstszym dylematem jest jednak cena, która bywa tematem licznych rozważań. Nie da się ukryć, że nie wszystkie firmy będą mogły pozwolić sobie na wydatek sporej ilości pieniędzy na tego typu reklamę, gdyż pewnie ograniczenia w budżecie mogą to uniemożliwiać. Zanim jednak się zdecydujemy, warto dowiedzieć się od czego faktycznie zależą koszty podczas reklamowania się za pomocą Google Ads.

Kiedy naszym celem jest kampania AdWords cena może być różna, dlatego należy dowiedzieć się i zrozumieć, za co tak faktycznie płacimy. Reklamodawcy są w większości przekonani, że podczas sięgania po Google Ads, opłacamy kliknięcia, jednak niewiele z nich wie, co warunkuje cenę kliknięć.

Intensywność działań naszej konkurencji i jej wpływ na cenę kliknięć…

Okazuje się, że działania konkurencyjnych podmiotów są jedynym z kluczowych czynników. Kiedy chcemy reklamować się na słowa popularne, musimy mieć na uwadze to, że w tej branży generuje się bardzo wysokie dowody, dlatego firmy płacą niezwykle dużo za każde jedno kliknięcie. Może się zdarzyć, że Google zażyczy sobie nawet kilkanaście lub kilkadziesiąt złotych, za tylko jedno kliknięcie! Otóż im konkurencja jest większa, a także im bardziej intratny jest to biznes, tym cena za kliknięcie będzie oczywiście wyższa. Jeśli pragniemy zatem, aby kampania Google AdWords zagwarantowała nam wyższą pozycję od konkurencji, będziemy zmuszeni do większej inwestycji w każde kliknięcie. Podczas poszczególnych pytań w systemie AdWords, ten prowadzi szybką aukcję, weryfikując oferowane ceny, decyduje jaka będzie kolejność wyświetlania konkretnych reklam. Na uwadze należy mieć też fakt, że AdWords jest systemem czasu rzeczywistego, a zatem stawki mogą się dynamicznie zmieniać, a w każdej chwili mogą prezentować się kompletnie inaczej.

Cena kampanii AdWords – co jeszcze ma na nią wpływ?

Szalenie istotne jest to, jaką jakość prezentuje dane słowo kluczowe. Spora część osób, które dopiero zaczynają przygodę z systemem AdWords, mogą nie wiedzieć o tym, że taki właśnie wskaźnik jest niezwykle ważny. Można podejść do tego technicznie – dla danego słowa kluczowego zmienna ta przybiera wartość w przedziale 1-10. Kontrolując system zauważymy, że wyświetlane wyniki widoczne są w postaci np. 2/10 lub 4/10.

Jakość słowa kluczowego i jej wpływ na koszty Google AdWords

Wartość 7/10 to jest tą wyjściową i domyślną, jeżeli chodzi o wynik jakości podczas dodawania nowego kluczowego słowa. Oznacza to, że jest to zatem neutralna wartość i nie ma ona bezpośredniego wpływu na cenę. Jeśli wyniki będzie lepszy, ten stosownie obniży cenę. Jeśli to chociażby 10/10 – koszty zostaną zredukowane o 30%. Jeśli będzie to jednak 1/10 pamiętajmy, że wydatek może być wyższy o nawet kilkaset procent! To, jak wygląda jakość ma też niejako wpływ na pozycję, na której znajdzie się reklama. Jeśli stawka jest taka sama, słowo posiadające lepszy wynik jakości, będzie wyświetlać reklamę wyżej, niżeli to ze słabszym wynikiem jakości.  Co więcej, jeżeli wynik jest wyjątkowo niski, system bez względu na zaproponowaną stawkę za kliknięcie, postara się ograniczyć liczbę wyświetleń reklam dla tego słowa.

Written by