Dlaczego warto zainwestować w wycinankę łowicką?

Polska to nie tylko piękne krainy, bogata historia oraz wspaniała kuchnia, ale również wyjątkowa sztuka ludowa, która tworzy tożsamość naszych krajan i którą wypada znać. Tym bardziej, że może być naprawdę piękna i wciąż znajduje zastosowanie – np. zdobiąc domowe wnętrza i wpływając pozytywnie na ich klimat. Jednym z takich przedstawicieli sztuki ludowej jest wycinanka łowicka, którą zaczęto tworzyć w XIX wieku – i jeszcze wtedy nie wiedziano, jak bardzo popularny stanie się ten wzór w kolejnych stuleciach!

Wycinanka łowicka, czyli piękno polskiej historii

Wycinanka łowicka była odpowiedzią chłopów na wspaniałe obrazy, które wieszali w swoich komnatach arystokraci i bogacze. Ponieważ biedniejsze warstwy społeczne nie miały możliwości zaopatrzyć się w drogie obrazy, a również chciały mieć styczność ze sztuką i pięknem, postanowiły stworzyć coś samodzielnie. Jak wyszło? Wspaniale, a dowodem na to jest fakt, że wycinanka łowicka zyskała ogromną popularność i wciąż cieszy się popularnością, często zdobiąc nawet najnowocześniejsze mieszkania czy domy.

Czym jest? To wyrób sztuki ludowej, tworzony z papieru, który przedstawia rośliny, koguty, gwiazdy, pawie oczka i wiele innych motywów – różnokolorowość, staranność wykonania i wspaniałe mieszanie się rozmaitych motywów sprawia, że wycinanka łowicka to prawdopodobnie jeden z najpiękniejszych i najbardziej oryginalnych dobytków sztuki ludowej. Bardzo dużym atutem wycinanek jest fakt, że są one niezwykle różnorodne i dlatego też każdy może znaleźć wśród nich coś idealnego dla siebie.

Tworzone do dzisiaj!

Oczywiście dzięki pasji oraz tożsamości regionalnej wielu osób, nie musimy płacić ogromnych pieniędzy za oryginalne rękodzieła, jakie powstały w XIX wieku. Dzięki współczesnym mistrzom, tworzącym wycinanki łowickie, mamy bowiem możliwość zakupu przepięknych, starannie wykonanych dzieł sztuki w naprawdę atrakcyjnych cenach. Co więcej – bardzo często są one pięknie oprawione, dlatego też można natychmiast powiesić je na ścianie i cieszyć się nowym obliczem domowego pomieszczenia.

Warto również podkreślić, że wycinanki te będą idealne nie tylko do własnych domów – świetnie nadadzą się również jako prezent, szczególnie dla miłośników polskiej historii, ludowości albo tych z dobrym gustem, które uwielbiają oryginalne przystrojenie domu. Dzięki ogromnej różnorodności wycinanek, każdy ma możliwość znalezienia czegoś odpowiedniego dla siebie albo swoich bliskich.

Gdzie kupię wycinankę łowicką?

Dzięki temu, że Internet daje nam dzisiaj ogromne możliwości związane z zakupami, nikt nie powinien mieć problemu ze znalezieniem takich wyrobów jak wycinanki łowickie, serwety haftowane czy inne pamiątki z Polski. Oferuję je bowiem sklepy z rękodziełem – warto znaleźć taki, który stawia na najwyższą jakość dzieł, korzystając z pracy najwybitniejszych aktualnie mistrzów polskiego rękodzieła. Warto więc dokładnie sprawdzić ofertę sklepu i zobaczyć na własne oczy, czy ma on w swojej ofercie to, czego poszukujemy. A jeżeli chcesz zweryfikować jakość czy profesjonalizm specjalistów, sprawdź opinie wcześniejszych klientów danego sklepu!

Written by