Jak dobrać słuchawki do telefonu stacjonarnego?

Dobierając odpowiednie słuchawki do telefonu stacjonarnego warto pamiętać o kilku podstawowych czynnikach. W odróżnieniu od słuchawek do pc, czy typowych słuchawek z mikrofonem usb, kluczowe stają się parametry uniwersalności działania, bez konfiguracji czy dodatkowego sprzętu. Ponadto należy zwrócić uwagę na jakość wbudowanego mikrofonu, inaczej nasze słuchawki nagłowne mogą szybko stracić użyteczność bez tego kluczowego komponentu.

Standardy biurowe

Słuchawki do pracy w biurze mają swój określony standard i ogólną kategorię, wyróżniającą je na tle innych rozwiązań. Słuchawki do biura poznamy po wysokim komforcie ich użytkowania i skupieniu na ergonomii w projektowaniu poszczególnych modeli. Pracują one najczęściej przy wykorzystaniu technologii redukcji szumów i hałasu, a także cechują się solidnym mikrofonem. Większość z nich nie wymaga wstępnych konfiguracji. Dobrym przykładem dostępnych na rynku rozwiązań są słuchawki takie jak Elite HDvoice.

Funkcje słuchawek w profesjonalnej komunikacji

Biorąc pod uwagę wymienione wyżej właściwości, okazuje się, że są to świetni kandydaci na słuchawki z mikrofonem do naszych telefonów stacjonarnych. Po pierwsze, by uniknąć konfiguracji i specjalistycznej wiedzy, wykorzystuje się standard Plug&Play. Większość słuchawek klasy biznesowej, będzie pracować w nim, przez co nadają się do podłączenia do szerokiego spektrum urządzeń. Zaczynając od komputerów, przez urządzenia mobilne, po telefony stacjonarne. Niska impedancja wejściowa sprawia, że pozbawiamy się konieczności stosowania dodatkowego sprzętu czy zasilania. Słuchawki usb sprawdzą się w tych telefonach, które obsługują te wejścia, a w razie potrzeby będą banalne w przełączeniu do innego miejsca, być może oszczędzając w ten sposób fundusze w przyszłości. W takiej sytuacji warto zwrócić uwagę na trwałość słuchawek. Zwłaszcza w przypadku rozwiązań jednokanałowych (mono), które są nie tylko lekkie, ale troszkę inaczej zbalansowane, wykonanie ich ze słabej jakości materiału może szybko nieść za sobą konieczność wymian sprzętowych. 

Redukcja szumów

Słuchawki na usb do wykorzystania przy telefonach stacjonarnych pracują również w kilku rozwiązaniach redukcji szumów. Jest to przydatne zwłaszcza w ciasnych przestrzeniach roboczych, na przykład w przypadku zespołów call center, czy zespołów pracujących w tandemie nad rozwiązaniami technologicznymi. Mowa tu o technologiach DSP i Acoustic Protection, które w wyraźny sposób redukują dźwięki otoczenia, jednocześnie nie obniżając jakości rozmów. Biznesowym kompromisem może być odbierany dźwięk, ale omawiane słuchawki nie są stosowane do odsłuchów studyjnych. Te modele są znacznie droższe i bardzo rzadko posiadają wbudowany mikrofon, gdyż umiejscowienie go w ten sposób powoduje nie tylko zakłócenia, ale jest nieadekwatne do zastosowania tego typu sprzętu. Poza tym, monitory studyjne mogą wykazywać problemy przy bezpośrednim podłączeniu, bez konfiguracji, przedwzmacniaczy czy innego rodzaju karty dźwiękowej, dodanej do sprzętu. O ile jest to możliwe do nadrobienia przy komputerze, będzie to znacznie trudniejsze w innych urządzeniach, zwłaszcza telefonach stacjonarnych.

Written by