Kurs Excel – czego mogę się nauczyć?

Dziś możliwości dokształcania są bardzo duże. Każdy pracownik może dokształcać się sam w ramach samorozwoju. Na szkolenia może wysyłać go również firma, która chce inwestować w swoich pracowników. Jednym z rodzajów szkoleń cieszących się dużą popularnością jest kurs Excel.

Kurs Excel podnosi kwalifikacje, sprawia, że przy komputerze staje się bardziej wydajna, sprawna i przyjemna. Szkolenia dla firm organizowane są we wszystkich miastach, często są one również dofinansowane z UE. Istnieje szereg firm doradczych, wyspecjalizowanych w prowadzeniu szkoleń oraz w pomocy podczas ubiegania się o dofinansowanie. Z pewnością warto zainteresować się, gdzie w Twoim mieście siedzibę ma dobra firma konsultingowa i rozpocząć procedurę dotacji na rozwój firmy. Kursy dla pracowników, takie jak kurs Excel są bardzo przydatne!

Excel – czym on tak naprawdę jest?

Excel, a dokładnie Microsoft Excel jest programem, który służy do organizowania najróżniejszych danych w arkuszach kalkulacyjnych. Najczęściej kojarzy się go wyłącznie z księgowymi, jednak jest to program na tyle rozbudowany i zaawansowany, że mogą posługiwać się nim np. analitycy tworząc raporty i wykresy. Jest on wykorzystywany w wielu firmach i branżach.

Program Excel wyposażony jest w wiele reguł, które pozwalają dokonywać szeregu obliczeń w sposób bardzo sprawny, zarządzać danymi oraz przechowywać je. Dzięki temu programowi można prowadzić analizy, mierzyć efektywność pracy. Wykorzystując ten program, praca ze wszystkimi rodzajami obliczeń  jest znacznie łatwiejsza.

Co oferują firmy szkoleniowe?

Firmy szkoleniowe zajmujące się doszkalaniem pracowników w firmach, zazwyczaj oferują różne kursy programów komputerowych. Często są to kursy, które można ukończyć na różnych stopniach zaawansowania. Tak samo jest właśnie z kursem Excel – kurs przeznaczony jest zarówno dla osób, które nigdy wcześniej go nie używały, jaki dla osób, które dobrze go znają, ale chciałyby zacząć wykorzystywać go do bardziej rozbudowanych i zaawansowanych działań.

Jednym z oferowanych kursów jest praktyczny kurs pracy na markach z wykorzystaniem Excela. Podczas kursu można poznać pojęcia z zakresu środowiska pracy Microsoft Excel i poznać zasady tworzenia procedur VBA. Kursant uczy się jak tworzyć własne funkcje w programie, jak obsługiwać błędy, jak manipulować obiektami z poziomu VBA oraz jak tworzyć własne aplikacje.

Osoby, które w ogóle nie potrafią obsługiwać programu Microsoft Excel poleca się kursy dla poczatkujących. Czego można się na nich nauczyć? Kursant zapoznaje się z pojęciami, elementami okna programy i uczy się zapisywać pliki w arkuszach, a także w zeszytach. Są to absolutne podstawy, bez których nie można rozpocząć dalszego szkolenia. Następnie kursant poznaje podstawowe operacje na danych. Uczy się przenosić i kopiować dane, wprowadzać je, weryfikować i edytować. Następna umiejętność jaką zdobywa to formatowanie. Formatowanie odbywa się nie tylko na liczbach, ale również na walutach i procentach. Wprowadzane jest obramowanie, style tabel, zmiany kolorów. W końcu kursant przechodzi do nauki formuł i funkcji, które mają ułatwić mu pracę w jego środowisku. Na koniec wprowadza się wiedze z zakresu drukowania, nagłówków oraz stopek. W ten sposób osoba, która w ogóle nie potrafiła obsługiwać programu, jest w stanie zacząć wykorzystywać go w swojej codziennej pracy. Nabycie umiejętności tworzenia dokumentów w arkuszu kalkulacyjnym bez wątpienia usprawnia pracę.

Ceny za poszczególne kursy różnią się i wahają od kilkuset złotych do kilku tysięcy. Jednak, należy pamiętać o tym, że można dostać dofinansowanie w bardzo wysokim procencie, na szkolenia dla pracowników i na rozwój firmy. Warto więc z tego skorzystać! Pomimo iż Excel należy do jednych z najbardziej podstawowych programów, to wielu pracowników biurowych posiada duży problem z jego obsługą. Nawet jeżeli pracownicy potrafią korzystać z tego programu, to często nie wykorzystują jego możliwości w pełni, a tym samym nie są w stanie usprawnić swojej pracy i sprawić, aby była jeszcze wydajniejsza. Dlatego na doszkalaniu pracowników powinno zależeć każdemu pracodawcy!

Written by