Liga mistrzów i wszystko co sprawia, że kibice darzą ją tak wielkim zainteresowaniem – Poznaj fenomen Champions League!

Sportowe emocje to coś czego pragną zarówno mężczyźni, jak i kobiety, a tych można doświadczać nie tylko na stadionach, ale i przed telewizorami. Wielką popularnością cieszą się na pewno rozgrywki ligi mistrzów, gdzie mierzą się ze sobą największe drużyny europejskiej piłki nożnej. Zdaniem kibiców, popularna champions league ma w sobie coś wyjątkowego. Dlaczego to właśnie te rozgrywki dominują nad wszystkimi innymi budząc tak wiele emocji i skupiając przed ekranami telewizorów oraz na stadionach miliony widzów.

Niestety, czasami nie mamy jak śledzić ligi mistrzów na żywo. Sprawdzamy wówczas wszystko za pośrednictwem Internetu, wprowadzając do wyszukiwarki np. liga mistrzów terminarz, czy też wyniki. Liga mistrzów w obecnym formacie rozgrywana jest od roku 1992, natomiast już od 1955 roku mieliśmy do czynienia z Pucharem Europy, który wówczas zwyciężył Real Madryt, czyli obecnie klub, z największą liczbą triumfów w obydwu formach rozgrywek. Z podziałem na dane państwa, najwięcej utytułowanymi państwami są kolejno Hiszpania, Anglia, Włochy, Niemcy i Holandia. Co sprawia, że w wypadku ligi mistrzów, możemy wręcz mówić o fenomenie?

Skąd aż tak wielkie uwielbienie kibiców dla ligi mistrzów UEFA?

Co rok, mecze ligi mistrzów oglądają miliony kibiców z całego świata, a to rozgrywki te skupiają jedynie kluby europejskie. Warto wiedzieć, że wyróżnia się też alternatywną formę rozgrywek dla krajów z Azji oraz Ameryki, aczkolwiek te nie są aż tak popularne. Nie jest żadną tajemnicą, że to europejska, klubowa piłka nożna jest tą najlepszą, grają tam najbardziej znani piłkarze, a spotkania popularnych klubów skupiają uwagę kibiców dosłownie z całego świata. Hymn ligi mistrzów, czyli adaptacja hymnu koronacyjnego Georga Friedricha Händla to kolejny wyjątkowy element, który odgrywany przed spotkaniami, powoduje ciarki na ciałach zawodników i kibiców. Wszystko to potęguje fakt, że rozgrywki te są zdecydowanie najbardziej prestiżowe. Chociaż dany klub może być mistrzem swego kraju, natomiast pełnią sukcesu jest dopiero triumf w lidze mistrzów, gdyż w klubowej piłce nożnej, nic większego chyba osiągnąć się nie da. Do miana tradycji urósł również terminarz ligi mistrzów, gdzie faza grupowa rozpoczyna się zwykle w październiku, a wiosną przychodzi czas na fazę pucharową, która kończy się wielkim finałem na przełomie maja i czerwca.

Liga mistrzów UEFA – co warto wiedzieć o zasadach i nie tylko?

Najczęściej, awans do rozgrywek gwarantuje odpowiednia pozycja w swojej krajowej lidze, jednak wiele zależy tu także od prestiżu ligi. Dlatego właśnie, w niektórych krajach, takich jak Niemcy, Hiszpania, Włochy i Anglia – mamy do czynienia z czterema zespołami, które bezpośrednio trafiają do grupowej fazy rozgrywek. Z kolei Rosja i Francja, posiadają dwójkę takich przedstawicieli, a Belgia, Turcja, Ukraina i Portugalia po jednym. Inne zespoły z pozostałych państw, ale także z wyróżnionych powyżej, które zajęły niższe miejsca w ligach krajowych, muszą walczyć o awans poprzez kwalifikacje, które rozstrzygają się w czterech fazach. Co ważne, wysokie pozycje w ligach i ich prestiż, może sprawić, że klub rozpocznie kwalifikacje do ligi mistrzów w późniejszej fazie, np. dopiero w trzeciej lub czwartej rundzie.

Znacznie mniej prestiżowymi rozgrywkami są mecze Ligi Europy, w której walczą kluby, które uplasowały się na trzecim miejscu grupowej fazy Ligi mistrzów, ale też te, które awansowały do niej od razu z niższej pozycji w swej lidze krajowej. Oczywiście, jest tu niższy poziom sportowy, niżeli w wypadku meczów ligi mistrzów, natomiast system rozgrywek jest niemal identyczny. Różnica polega jedynie na tym, że spotkania rozgrywa się w inne dni tygodnia, ażeby te nie pokrywały się z transmisjami popularniejszej i bardziej prestiżowej Champions League. W roku 2021, UEFA wprowadza jeszcze trzecią kategorią europejskich rozgrywek pod nazwą Confernce League. Eksperci i dziennikarze są zdania, że może być to świetna szansa dla wszystkich zespołów z tych państw, którym ciężko jest zakwalifikować się do jakichkolwiek pucharów europejskich, a takim krajem jest np. Polska.

Written by