Mydła w płynie – czy warto?

Mydło to jeden z tych produktów, którego używamy każdego dnia. Nie da się bez niego obejść. Wszyscy, bez względu na wiek, używamy mydła do rąk. Niestety, wiele osób nie jest zainteresowanych tym, jakich mydeł używają i czy faktycznie są one zdrowe dla ich skóry. Bardzo popularna o wygodne są mydła w płynie – czy warto ich używać?

Skład produktu – czy na pewno takie ważny?

Kupując mydła w płynie najczęściej sugerujemy się ceną, zapachem, ewentualnie znaną marką. A kto sprawdza skład produktu? Coraz więcej osób, jednak wciąż nie jest to tak powszechna praktyka, jak być powinna. Niestety, dla wielu skład produktów jest zupełnie niezrozumiały, dlatego się zniechęcają i wolą kierować się popularnością firmy lub zapachem mydła. Jedna z najważniejszych zasad mówi: im mniej, tym lepiej. Dlatego sprawdzając skład produktu, nawet nie znając poszczególnych nazwy, można szybko przekonać się, czy mamy do czynienia z produktem godnym uwagi – jeśli ma mało składników, to dobrze.

Dlaczego skład mydła w płynie jest ważny? Ponieważ mydło, podobnie jak wiele innych kosmetyków może nas uczulać. Warto wiedzieć, że wiele substancji jest wchłanianych bezpośrednio przez dłonie do organizmu. Jeżeli są to substancje zdrowe – można się tylko cieszyć, jeżeli natomiast są to substancje powodujące choroby czy niesprzyjające organizmowi, niestety nasz organizm nie będzie zadowolony.

Na alergie i zmiany skórne narażone są przede wszystkim osoby, u których wykryte zostało atopowe zapalenie skóry, ale również osoby o skórze bardzo wrażliwej. Szczególnie przed niektórymi kosmetykami powinniśmy chronić dzieci.

W niektórych mydłach znajdują się substancje, które bardzo wysuszają skórę. W dobrych produktach do mycia nie powinno być substancji syntetycznych lub ich ilość powinna zostać ograniczona do minimum. Jakie to substancje? Najczęściej SLS, SLES, SCS czy też silikony i glikole – PEG, PPG. To, czy dana substancja zadziała na nas negatywnie zależy od stopnia ekspozycji na nią, a także na indywidualne predyspozycje, a zatem wrażliwość.

Warto dla zdrowia

Warto kupować naturalne mydła w płynie i w ogóle naturalne kosmetyki. Są one znacznie zdrowsze dla naszego organizmu – zarówno dla jego wnętrza (pamiętajmy, że substancje mogą przenikać przez skórę), jak i dla wyglądu zewnętrznego. Kupujemy kosmetyki myśląc o higienie i dobrym wyglądzie, tymczasem stosowanie niektórych przez długi okres może doprowadzić do znacznego pogorszenia się ogólnego stanu skóry. Naturalne mydła w płynie są absolutnie bezpiecznie. Warto wybierać te, które zawierają większość składników naturalnych oraz nisko przetworzonych.

Sprawdzaj etykiety i interesuj się

Wielu producentów nazywa swoje kosmetyki „naturalnymi” chociaż w rzeczywistości nie mają nic wspólnego z naturalnym produktem. Dlaczego tak się dzieje? Ponieważ w prawie nie ma definicji kosmetyku naturalnego, a niektórzy producenci stosują nadużycia. Dlatego tak ważne jest, aby samemu interesować się tym, co kupujemy i czego używamy każdego dnia!

Written by