Niepubliczny żłobek oraz jego zalety i wady – Czy warto postawić na placówkę prywatną?

Rodzice często zmuszeni są do podjęcia bardzo trudnej decyzji, czy zatrudniona zostanie niania, poproszona o pomoc bliska osoba z rodziny, czy też po prostu dziecko pójdzie do żłobka. Okazuje się, że to ostatnie wyjście zaczyna zyskiwać na popularność. Wszystko z uwagi na to, iż wiele mówi się o korzyściach płynących z obecności dziecka w żłobku, jeżeli chodzi o rozwój na wczesnym etapie życia. Decydując się na nianię, ciężko oczekiwać spektakularnych efektów wychowawczych, jak po okiem doświadczonych specjalistów, a dodatkowo – nie będziemy mieli zbytnio możliwości, jeżeli chodzi o możliwość kontroli zatrudnionej niani.

Gdy potrzebny jest nam najlepszy w mieście żłobek miasteczko Wilanów staje się często kryterium, na podstawie którego, dokonujemy ostatecznego wyboru. Pamiętajmy jednak, że to nie lokalizacja powinna być najważniejsza. Zapewne zdajemy sobie sprawę z tego, że dość ciężko jest odnaleźć wolne miejsca w żłobkach publicznych, a więc pozostaje jedynie liczyć na to, że odnajdziemy godny zaufania żłobek prywatny. Nie musimy jednak traktować takiej sytuacji jako ostateczność, gdyż prywatne placówki żłobkowe, mają zdecydowanie więcej plusów, niż minusów.

Liczba miejsc…

Wiele może zależeć od tego jakie zamieszkujemy miasto, natomiast w większości przypadków, sporą zaletą prywatnych placówek okaże się dostępność. W związku z tym, stawiając na niepubliczny żłobek, zdecydowanie wzrastają szansę na to, że uda się nam znaleźć miejsce dla naszego dziecka. Dodatkowo, zarówno w dużych, jak i małych miastach, każdego roku powstaje coraz to więcej placówek tego typu, a zatem spotkamy się z dość szeroką ofertą.

Dzięki temu, o wiele łatwiej uda się nam natrafić na taką placówkę, która doskonale wpisuje się w nasze oczekiwania, jednocześnie spełniając każdą z potrzeb naszego dziecka. Podczas wyboru publicznego żłobka, sięgamy po prostu po tę opcję, gdzie są wolne miejsca.

Językowe żłobki

To właśnie w momencie, kiedy dopiero człowiek zaczyna uczyć się budowy składnych zdań, posiada najwyższy poziom przyswajalność obcych języków. W tym momencie, dziecko posiada wyjątkowo chłonny umysł i bardzo szybko będzie adaptować się do nowych warunków. Z uwagi na to, ciekawym rozwiązaniem będzie posłanie dziecka do żłobka językowego, w którym zetknie się z obcym słownictwem już na wczesnym etapie życia. Pracownicy takich placówek, najczęściej posługują się dwoma językami, a zwykle to angielski i polski. To szansa na to, aby już w pierwszych miesiącach życia rozpocząć proces przyswajania języka obcego. U młodego człowieka, mechanizm ten działa identycznie, jak podczas nauki języka ojczystego.

Dziecko może liczyć na indywidualne podejście

Dzieci w żłobkach prywatnych, funkcjonują w zdecydowanie mniejszych grupach, niżeli w tych publicznych. Dzięki temu, opiekunowie i nauczyciele mają znacznie więcej okazji ku temu, aby zacieśniać więzi ze wszystkimi podopiecznymi. Relacje stają się bliższe, a każdy maluch spotyka się z indywidualnym podejściem. Pamiętajmy, że nie wszystkie dzieci są już gotowe, aby rozstać się na dłużej z rodzicami, dlatego właśnie bardzo istotne będzie to, by pedagodzy byli w stanie zagwarantować im należyte wsparcie w tych trudnych chwilach. To oczywiste, że mniejsza liczba dzieci w grupie, przekłada się bezpośrednio na to, że opiekun zyskuj czas, aby w pełni profesjonalnie zająć się każdym podopiecznym.

Wydatek…

Prywatne placówki posiadają jeden główny minus i to z pewnością jest dość wysoka cena. Mając to na uwadze, czasami po prostu rodzice będą zmuszeni do tego, aby ich dziecko zostało zapisane do publicznej placówki. Wiele zależy od miejscowości, natomiast cena za miesięczną opiekę może wynosić od kilkuset, do półtorej tysiąca złotych, za jedynie miesiąc pobytu! Oczywiście koszty te będą nieco mniejsze w małych miastach. Nim jednak zdecydujemy, że będzie to dla nas zbyt spory wydatek, dowiedzmy się, czy żłobek daje nam możliwość skorzystania z karnetów. Może być to doskonała okazja ku temu, aby mocno zaoszczędzić na czesnym. Warto wiedzieć, że żłobki publiczne również nie są całkowicie bezpłatne, dlatego w wielu przypadkach, tam również będą czekały na nas pewne koszty.

Written by