Okucia meblowe – przegląd najpopularniejszych rozwiązań

Zdawać by się mogło, że funkcjonalność mebli zależy wyłącznie od ich trwałości, jakości zastosowanych materiałów. Tymczasem wpływ na nią mają nawet okucia. Które z nich należą do najpopularniejszych?

Okucia meblowe, czyli zamki do mebli

Jeśli chodzi o okucia meblowe, wymienić należy profesjonalne zamki. Nie bez powodu stosuje się je w szafkach, szafach oraz innych tego rodzaju meblach. Służą one do zabezpieczania wnętrza przed dostępem osób niepożądanych. Zamki dziś stosuje się w różnego rodzaju meblach, bo i one występują w wielu rodzajach. W sprzedaży obecnie dostępne są zamki nakładane i wpuszczane, zamki skrzynkowe, baskwilowe, a także zamki żaluzjowe, ryglowe i centralne. Specjalne zamki można nawet kupić do mebli szklanych.

Stopki meblowe – czym są te okucia meblowe?

Praktycznym okuciem meblowym są tak zwane stopki meblowe. To niewielkich rozmiarów elementy, które są przeznaczone do montażu na samym spodzie nóżek meblowych. Służą przede wszystkim do poziomowania szafek w taki sposób, aby stały stabilnie i równo na nierównej powierzchni. Stopki te mogą przydać się w wielu sytuacjach, a przede wszystkim w momencie, kiedy okaże się, że wybrany mebel nie ma regulowanych nóżek. Takie stopki mają też inne zastosowanie. Ich celem jest również ochrona powierzchni przed zarysowaniem. Ponieważ spód stopek jest bardzo gładki, nie uszkadzają one nawet wyjątkowo delikatnej powierzchni. Warto mieć na uwadze to, że montując stópki na nóżkach konkretnego mebla, można nieco go podnieść, zyskując w ten sposób dostęp do powierzchni pod nim. To przede wszystkim ułatwia sprzątanie.

Łączniki, wsporniki oraz kołki połączeniowe – różne okucia meblowe, różne przeznaczenie

Lista okuć meblowych jest bardzo długa. Z całą pewnością na niej zabraknąć nie może łączników, wsporników i kołków połączeniowych. To dzięki nim meble są stabilne i dobrze się prezentują. Na przykład standardowe łączniku wykonane z metalu wyróżniają się całkiem prostą formą, ale mimo to umożliwiają skuteczne i zarazem solidne łączenie dwóch elementów w jednej płaszczyźnie. Wspomnieć tu warto również o kołkach połączeniowych. Przeważnie są produkowane z drewna. To dzięki nim można scalić ze sobą dwie płyty meblowe w jednej płaszczyźnie, a także je ustabilizować. Co wiadomo na temat wsporników? Przede wszystkim tyle, że pozwalają na łączenie elementów poziomych i pionowych, dzięki czemu tworzą one kąt prosty.

Poza tym wszystkim bardzo ważnym i niezwykle przydatnym okuciem meblowym są oczywiście zawiasy. Bez nich otwieranie i zamykanie drzwiczek i drzwi byłoby po prostu kompletnie niemożliwe. Dlatego powinny koniecznie znaleźć się na liście okuć meblowych. Takich elementów, o których należałoby wspomnieć, tak naprawdę jest dużo więcej. Bo mebel to nie tylko drewno, deska czy płyta, ale również szereg innych dodatków, mniejszych i większych elementów, dzięki którym istnieje możliwość wykonania jego montażu.

Zakończenie

Na temat okuć meblowych faktycznie można wypowiadać się bardzo długo. To dlatego, że ich wybór jest wręcz ogromny. Zawiasy, uchwyty, stopki, nóżki i inne tego typu elementy to podstawa. Bez nich trudno jest wykonać naprawdę funkcjonalny mebel. Taki, który mógłby dobrze się prezentować i zarazem spełniać przypisane mu funkcje. Dziś okucia meblowe są w zasięgu ręki każdego, kto ich potrzebuje, można je kupić przede wszystkim w sklepach, które zajmują się głównie ich sprzedażą, jak też w marketach budowlanych oraz innych tego rodzaju punktach sprzedaży, w których oprócz płyt meblowych, desek i innych elementów do produkcji mebli, można dostać wspomniane dodatki, okucia. Warto też dodać, że ceny tych okuć wcale nie są jakoś szczególnie wysokie. Każdy, kto ich potrzebuje, dostanie je w oczekiwanych ilościach, nie wydając przy tym zbyt dużej kwoty. Dobierając okucia do konkretnego mebla, trzeba zadbać o to, aby poszczególne dodatki do siebie pasowały. Nie chodzi tu o rozmiar, ale o styl. Tylko wtedy mebel będzie spełniał przypisane mu funkcje, a także będzie dobrze prezentował się wizualnie.

Written by