Samozamykacze do drzwi – rodzaje i zastosowanie

Samozamykacze to bardzo ważny typ okucia do drzwi, mający wpływ na wygodę i bezpieczeństwo użytkowania skrzydeł wewnętrznych i zewnętrznych w budynkach różnego typu. Jakie są ich najpopularniejsze typy, gdzie są stosowane oraz co warto o nich wiedzieć przed zakupem?

Samozamykacze do drzwi – rodzaje

Samozamykacze to okucia, z którymi zetknął się każdy – to one odpowiadają za domykanie drzwi w wielu obiektach, a także chronią skrzydło przed nagłym zatrzaśnięciem. Są stosowane w wielu budynkach, zarówno do drzwi zewnętrznych, jak i zewnętrznych. Ich użycie w niektórych przypadkach jest nawet wymagane przez prawo. Jakie modele są stosowane najczęściej?

Najpopularniejszy jest samozamykacz mechaniczno-hydrauliczny – wykorzystuje się go przy większości drzwi w budynkach mieszkalnych, użytkowych i przemysłowych. Jego działanie opiera się głównie na sprężynie, która napręża się przy otwarciu drzwi, a następnie samoczynnie rozpręża się, domykając skrzydło do ościeżnicy z odpowiednią siłą i prędkością. Dodatkowo w niektórych modelach montowany jest także tłumik hydrauliczny.

Ponadto, ze względu na budowę oraz miejsce montażu wyróżnia się poszczególne modele:

– ramieniowe, najczęściej spotykane, których budowa opiera się na ramieniu odpowiedzialnym za domykanie skrzydła drzwiowego,

– szynowe, w którym ramię porusza się po szynie,

– podłogowe, najczęściej stosowane w przypadku drzwi szklanych,

– ukryte w skrzydle drzwiowym.

Gdzie stosuje się samozamykacze?

Samozamykacze do drzwi są wykorzystywane w budynkach wszelkiego typu. Mają duży wpływ na bezpieczeństwo obiektów  – są wymaganym okuciem drzwi przeciwpożarowych, które zgodnie z przepisami muszą samoczynnie się zamykać. Są także wykorzystywane w przypadku drzwi otwieranych domofonem, gdzie od samoczynnego zamknięcia zależy ograniczony dostęp do budynku, zwiększający bezpieczeństwo jego mieszkańców. Ponadto, samozamykacze są wykorzystywane w pomieszczeniach ogrzewanych lub klimatyzowanych, aby zachować odpowiednią temperaturę we wnętrzu. Wykorzystuje się je w budownictwie wielorodzinnym, obiektach użyteczności publicznej, biurach i budynkach przemysłowych.

Jakie funkcje samozamykaczy można regulować?

Samozamykacze powinny być dobrane do danego skrzydła drzwi, miejsca ewentualnego montażu, charakterystyki budynku i funkcji drzwi. Wiele modeli posiada możliwość regulacji najważniejszych parametrów, co pozwala dopasować je do potrzeb, aby jak najlepiej spełniały swoją rolę oraz zapewniały najwyższy komfort użytkownikom. W przypadku wybranych modeli możemy regulować takie funkcje, jak:

– siłę, z jaką samozamykacz dopycha skrzydło do ościeżnicy,

– prędkość zamykania skrzydła,

– prędkość domykania (zazwyczaj na ostatnim, krótkim etapie zamykania prędkość jest większa, aby drzwi mogły się skutecznie zatrzasnąć),

– ograniczenie maksymalnego otwarcia drzwi (ma to znaczenie np. przy ograniczonym miejscu na otwarcie drzwi).

Tak jak w przypadku każdego okucia do drzwi, samozamykacze warto kupować w sprawdzonych sklepach z okuciami – nie tylko znajduje się tam największy wybór tego typu akcesoriów, ale także można liczyć na niezawodne produkty od sprawdzonych producentów, spełniające oczekiwania pod względem wytrzymałości i żywotności.

Written by