Tabakiera – drogocenny upominek ze sklepu z rękodziełem

Tabakiera to specjalny, zdobiony pojemnik na tabakę, który w Polsce był popularny szczególnie w regionie kaszubskim. Dziś można znaleźć go w sklepach z rękodziełem ludowym jako bardzo ciekawą ozdobę, która doskonale sprawdzi się na prezent dla ważnej osoby.

Historia tabakiery

Tabakiera jest przedmiotem z bardzo długą historią – wykonywano je już w XVI wieku, kiedy to europejczycy zaczęli nosić przy sobie tabakę, czyli sproszkowany, często dodatkowo aromatyzowany tytoń. W Polsce również stał się on popularny, a zdobione tabakiery stanowiły często rodzinny skarb, przenoszony z ojca na syna. Najbardziej rozpowszechnione stały się na Kaszubach, gdzie stanowiły częsty prezent ślubny dla Pana Młodego. Często miały taką wartość, że nawet chowano je ze zmarłymi. Obecnie również można znaleźć takie produkty, jak tradycyjna tabakiera – sklep z rękodziełem jest miejscem, gdzie dostępne są oryginalne przedmioty tego typu.

Wykonanie tradycyjnej tabakiery

W dawnych czasach tabakiery wykonywano z drewna, gliny lub krowiego rogu. Ostatnia wersja była najcenniejsza ze względu na swoją trwałość, a także walory estetyczne – odpowiednio spiłowany i wypolerowany róg tworzył robiący wrażenie dodatek, który był nie tylko praktycznym pojemnikiem na sproszkowany tytoń, ale także dumą swojego właściciela i często jego największym skarbem.

W sklepie z rękodziełem ludowym można znaleźć oryginalne tabakiery, wykonywane zgodnie z tradycyjnym rzemiosłem – są wykonywane z krowiego rogu i pięknie zdobione za pomocą srebra i bursztynu. Podkreśla to ich kaszubskie pochodzenie i sprawia, że są naprawdę wyjątkowym przedmiotem – idealnie nadającym się na prezent dla bliskiej osoby, np. męża, taty czy brata.

Tabakiera może być mała, z płaskim zakończeniem z zamknięciem, lub z gryfem – charakterystycznym zakończeniem, nadającym przedmiotowi jeszcze bardziej ozdobnego charakteru. Ze względu na wykorzystany materiał, każdy egzemplarz jest wyjątkowy, można znaleźć modele o różnej kolorystyce. Są one wykonywane przez mistrzów lokalnego rękodzieła, zgodnie z tradycyjnym wzorem oraz metodami produkcji, co znacząco podnosi wartość przedmiotu i sprawia, że jest on naprawdę unikalnym prezentem.

Idealny prezent dla mężczyzny

Choć obecnie tabaka nie jest tak popularnie stosowana jak kiedyś, nadal można znaleźć wielu miłośników sproszkowanego tytoniu. Ozdobna tabakiera, wykonana zgodnie z kaszubskim wzorem, będzie dla nich idealnym prezentem, szczególnie, że każda z nich jest sprzedawana z odrobiną tytoniu w środku. Nawet, jeśli ktoś nie jest przekonany do zażywania tabaki, prezent może mu i tak przypaść do gustu jako bardzo ciekawa ozdoba o bogatej historii, głęboko związanej z polską tradycją. Ponadto przedmioty te są przepiękne, dzięki wykorzystaniu wysokiej klasy materiałów i kunsztownemu wykonaniu robią ogromne wrażenie i będą doskonałym upominkiem dla każdego mężczyzny. Warto więc wybrać je jako prezent na urodziny lub inną okazję dla bliskiej osoby.

Tabakiery – w jakim sklepie szukać?

Oryginalne tabakiery można dostać w sklepie z rękodziełem i wyrobami ludowymi – warto wybrać sprawdzone źródło, zlecające zamówienia wyłącznie doświadczonym mistrzom i rzemieślnikom, korzystającym z tradycyjnych wzorów, materiałów i metod produkcji. Dzięki temu można mieć pewność, że przedmiot będzie starannie wykonany z zachowaniem wszystkich ważnych szczegółów i z wykorzystaniem najlepszych materiałów. Tabakiery w sklepie internetowym są dostępne w atrakcyjnych cenach – warto sprawdzić ofertę i zamówić wyjątkowy przedmiot w unikalnym wzorze.

Written by