Wiadomo kiedy powróci Liga Mistrzów – informacje ze strony UEFA

Okres pandemii doprowadził do tego, iż spora część krajowych lig piłki nożnej musiały ulec zawieszeniu. Dla wszystkich zainteresowanych, oznaczało to wiele tygodni oczekiwania na to, aż w końcu wznowione zostaną rozgrywki i ponownie będziemy mogli podziwiać piłkarzy na największych stadionach. Koniec końców, doczekaliśmy się powrotu wielu rozgrywek, a w tym wznowiona została nawet nasza ekstraklasa. Co więcej, jak można się dowiedzieć, pojawiają się oficjalne informacje związane z dograniem Ligi Mistrzów.

Epidemia koronawirusa doprowadziła do tego, że niemal wszystkie imprezy sportowe musiały zostać odwołane, zawieszone, lub też przesunięte na inny termin. W związku z tym odwołano chociażby ligę holenderską i francuską, a długo wyczekiwane EURO 2020, zostało przeniesione na rok 2021. Kibice obawiali się, że liga mistrzow może również się nie odbyć w tym roku, natomiast jak się okazuje, wszystko zmierza w dobrym kierunku i dogranie spotkań jest bardzo prawdopodobne.

Co postanowiła UEFA w sprawia dokończenia europejskich pucharów?

Informacja wystosowana przez wykonawczy komitet UEFA mówi o tym, że po zakończeniu wszystkich rozgrywek krajowych, możliwe będzie dogranie meczów Ligi Mistrzów oraz Ligi Europy. Jak podają różne źródła, 7 i 8 sierpnia będzie możliwość rozegrania rewanżowych meczów 1/8 finału ligi mistrzów. Nie ma jeszcze jednak pewności, gdzie one się odbędą, a prawdopodobnie będzie to Portugalia.

Podobnie wygląda to w wypadku Ligi Europy, jednak będzie to miało inne zasady niż w przykładzie terminarza ligi mistrzów. Co więcej, pary 1/8 finału jeszcze nie rozegrały pierwszych meczów. Wiele wskazuje jednak na to, iż uczestnicy champions leaguje dokończą rozgrywki w Portugalii, a ligi europu będą grać w Niemczech.

Pod uwagę brane są zatem dwa obiekty w Lizbonie, które ugoszczą piłkarzy pomiędzy 12 a 23 sierpnia na turnieju final eight ligi mistrzów. Jeżeli chodzi o ćwierćfinały, te mają być rozegrane do 15 sierpnia, a półfinały 18 i 19 sierpnia, a 23 dnia tego samego miesiąca dojdzie do finału. Dodatkowo, wszystkie etapy będą dotyczyły jedynie jednego spotkania, a zatem nie ma tutaj mowy o meczach rewanżowych.

Finałowy turniej ligi europy odbędzie się natomiast w Niemczech, a będą to stadiony w Gelsenkirchen, Dusseldorfie, w Duisburgu, a także w Kolonii, gdzie 21 sierpnia ma zostać rozegrany finał.

Co jeszcze zostało ustalone podczas posiedzenia komitetu?

Inną ważną kwestią, jest też ustalenie terminu rozegrania innego ważnego spotkania, a dokładnie o Superpuchar Europy. Uznano zatem, że triumfator Ligi Mistrzów wraz ze zwycięzcą Ligie europy, będą mogli zmierzyć się w Budapeszcie 24 września. Dodatkowo, postanowiono też, że zostanie utrzymana formuła rozgrywania pojedynczych meczów w eliminacyjnej fazie champions league oraz ligi europy, a oznacza to, że rewanżów nie będzie. Wyjątek będzie stanowić tylko ostatnia faza kwalifikacyjna do ligi mistrzów. Fazy grupowe z kolei, będą mogły zostać rozegrane od ostatniego tygodnia października przyszłego roku.

W związku z tym, że liczba rozgrywanych meczów w pucharach europejskich, (a w konsekwencji te z transmisji telewizyjnych) będzie mocno zredukowana, a dodatkowo te będą przy pustych trybunach. Oznacza to niestety, że federacja UEFA, tak samo jak i wszyscy uczestnicy rozgrywek, będą narażeni na ogromne straty finansowe, a szacunkowo podaje się, że sięgną one nawet w sumie ponad stu milionów euro.

Written by