Wygodny sposób na zieleń wokół domu

Wiecznie zielony trawnik to marzenie każdego zagorzałego miłośnika ogrodów. Co wtedy, kiedy nie posiadasz malowniczej działki z wielką powierzchnią do uprawy kwiatów, krzewów i trawy? Dobrą alternatywą może okazać się sztuczna trawa na taras bądź balkon. Nie straszne jej mrozy, wilgoć, promienie UV i mało żyzna gleba. Sztuczna trawa jest wiecznie zielona, nigdy nie choruje ani nie więdnie.Do tego doskonale izoluje przed zimnem i wilgocią dzięki zastosowaniu gumy lub lateksu w warstwie podkładowej. Źdźbła wykonane są z trwałego tworzywa sztucznego, które – mimo deptania, skakania – wygląda dobrze przez wiele lat. Przy tym wszystkim posadzka wyłożona wykładziną ze sztucznej trawy potrafi być bardzo efektowna. Podłoga wyłożona sztuczną trawą sprawdzi się zarówno na bardzo zacienionym, jak i mocno nasłonecznionym balkonie lub tarasie, gdyż nie traci barwy pod wpływem promieni.

Miękkość i ciepło pod stopami

Trawo podobna wykładzina doskonale izoluje przed zimnem, wilgocią, jest ciepła w dotyku i miło po niej stąpać bosą stopą. Świetnie sprawdzi się na balkonach i tarasach, na których często bawią się dzieci. O trwałości i urodzie sztucznej trawy na tarasie w dużej mierze decyduje w dużej mierze jakość tworzywa, z którego została wykonana, grubość wykładziny i prawidłowy montaż. Najważniejszy jest jednak materiał, z którego wyprodukowano sztuczną trawę – zarówno warstwę podkładową, jak i same źdźbła. Na podłogę balkonu czy tarasu najlepiej wybrać sztuczną trawę z polipropylenu, z podkładem z gumy lub lateksu. Powinien on być perforowany, by dobrze przepuszczał wodę, co zapewnia dobry wygląd i trwałość naszego trawnika.

Jak dbać o sztuczny trawnik?

Sztuczna trawa nie wymaga strzyżenia, nawożenia ani podlewania – aby utrzymać ją w czystości, wystarczy mokra gąbka lub myjka. Odpowiednio ułożona będzie nam służyć przez lata. Aby wilgoć nie gromadziła się w niedostępnych zakamarkach pod gumowymi płytami, a elementy sztucznej trawy nie przesuwały się w trakcie chodzenia, konieczne może okazać się wcześniejsze przygotowanie podłoża. Na twardej posadzce balkonu lub tarasu wystarczy użyć kołków i wkrętów, żeby trawnik leżał stabilnie. Jeśli jednak układamy trawę na tarasie ziemnym, zadanie jest nieco trudniejsze. Grunt należy wyrównać, a następnie zapewnić odpowiedni drenaż – ułożenie rur i zasypanie ich kruszywem to podstawa! Przed rozłożeniem sztucznej trawy na taras, należy dokładnie wyrównać specjalnym walcem daną nawierzchnię.

Written by