Wymiana pionów kanalizacyjnych – dom jednorodzinny

Źle położona instalacja wodno-kanalizacyjna w naszym domu może z czasem skutkować tym, że konieczna będzie wymiana pionów kanalizacyjnych. Czasami wystarczy zwrócić uwagę choć przez chwilę na błędy, które wykonywane są przez niedoświadczonych, lub niechlujnych instalatorów, aby uniknąć kosztownych gaf. Dowiedz się, jakie najczęstsze błędy spotyka się podczas instalacji kanalizacji w domku jednorodzinnym, oraz kiedy konieczna będzie wymiana pionów. 

Kanalizacja – najczęstsze błędy

Wśród najczęściej spotykanych błędów z pewnością trzeba wymienić sposób, w jaki zostały połączone ze sobą poszczególne elementy kanalizacji. Nie bez przyczyny podaje się konkretne liczby przy wytycznych odnośnie montażu instalacji wodno-kanalizacyjnej, warto zatem zapoznać się z nimi zanim przejdziemy bezpośrednio do prac. Konieczne będzie również przejrzenie planów całej instalacji, ponieważ gdy zobaczymy w nich błędne zapiski, od razu powinna zapalić nam się czerwona lampka – czas zmienić wykonawcę! 

Kanalizacja powinna być zaprojektowana w ten sposób, aby nigdzie nie pojawiały się niepotrzebne skręty czy spadki, a etapy będące łącznikami pomiędzy urządzeniami sanitarnymi takimi jak umywalka czy toaleta, a pionami, były jak najkrótsze. Niektóre zasady na tym etapie można obejść, zwyczajnie poprzez instalację odpowiedniej wentylacji, która pozwoli całości normalnie funkcjonować, nie narażając lokatorów na nieprzyjemne zapachy wydobywające się z kanalizacji. W niektórych przypadkach może wystarczyć nawet sam zawór napowietrzający, jednak trzeba pamiętać o ryzyku, które niesie za sobą to rozwiązanie – gdy taki zawór ulegnie uszkodzeniu (a z czasem ulegnie), konieczne może być kucie ścian i podłóg, aby się do niego dostać w celu wymieniania go. Nieszczelny zawór napowietrzający tylko zwiększy ilość nieprzyjemnych zapachów wydobywających się do naszej łazienki. 

Kolejnym, karygodnym błędem, jest kompletny brak syfonów w instalacji kanalizacyjnej. Świadczy on albo o kompletnej niewiedzy danego hydraulika, lub po prostu o tym, że nie podszedł do konkretnego zadania z należytą starannością. Podobna sytuacja występuje wtedy, gdy rury zostaną źle połączone. Rzadko kiedy jest to wynikiem niewiedzy, ponieważ są to raczej kwestie podstawowe, tutaj więc hydraulik nie będzie miał żadnego usprawiedliwienia a naszym prawem będzie złożenie reklamacji. Tutaj przechodzimy do kolejnej kwestii, którą jest faktura za wykonane usługi – jest to konieczność, bez niej nie mamy prawa do żadnych reklamacji czy zadośćuczynienia za szkody, które może wyrządzić błędnie zmontowana instalacja.

Objawy niepoprawnie działającej kanalizacji

Na początku możemy usłyszeć bulgotanie dochodzące z rur kanalizacyjnych, co nie jest jeszcze niebezpieczne, jednak w naszych głowach w tym momencie powinna zapalić się czerwona lampka – coś jest nie tak, trzeba wołać hydraulika. Z czasem z rur zacznie wydobywać się nieprzyjemny zapach, który będzie rozchodził się po całym mieszkaniu, a w ostateczności nieczystości z kanalizacji zaczną cofać się, przez co mogą wylać się na powierzchnię łazienki, czy kuchni. 

Written by